SBS – Elastomer Katkısı Asfaltın Dayanıklılığını ve Ömrünü Arttırıyor

Aşağıda özetini sunacağım akademik araştırma, Süleyman Demirel Üniversitesi M.M.F. İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Sn.Mesut TIĞDEMİR ile Sn. Ş. Figen KALYONCUOĞLU‘na aittir.

SBS-ELASTOMER KATKILI ASFALT BETONU KARIŞIMLARINDA
PLASTİK DEFORMASYON DAVRANIŞI

Esnek üstyapı performansının göstergelerinden birisi de plastik deformasyondur. Yol yüzeyinde oluşan plastik deformasyon yüklemeye bağlı olarak veya çevre etkilerinden (özellikle aşırı sıcaktan), ya da her ikisinden dolayı artabilir. Asfalt kaplamalarda çok sık karşılaşılan kusurların giderilmesinde modifiye asfalt kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.
Bitümün modifikasyonundaki amaçlardan bir tanesi bitüm-polimer karışımının dayanımını artırmak ve böylece yüksek sıcaklıklarda bu karışımın bozulmasını önlemektir. Bitüm modifikasyonunda en yaygın kullanılan termoplastik polimerler SBS (Stiren-Butadin-
Stiren) ve EVA(Etilen-Vinilasetat)’dır. Bu çalışmada Antalya-Alanya Yolu 1. Kısım Aşınma Tabakası Dizaynı’na uygun olarak hazırlanan asfalt betonu numuneleri için dinamik plastik deformasyon deneyleri yapılarak SBS polimer ilavesinin plastik
deformasyona olan etkileri incelenmiştir.

Pek çok ülkede trafik yoğunluğunun, yük seviyesinin ve yasal dingil ağırlıklarının artması, dikkatleri plastik deformasyona çekmiştir. Trafiğe maruz her üstyapıda, her bir taşıtın geçmesi ile oluşan deformasyonların çoğunluğunun elastik olmasına rağmen  plastik deformasyon oluşmaktadır.

Plastik deformasyonun esas nedeni ise; aşınma, binder tabakalarının hepsinin ya da birinin stabilite yetersizliğidir. Gerek bağlayıcının gerekse karışımın stabilitesini artırmak amacıyla özellikle son 20 yıldır birçok katkı malzemesi geliştirilerek modifiye asfaltların elde edilmesi hususunda önemli gelişmeler elde edilmiştir. Örneğin asfalt kaplamaların yorulma direncini artırmak için SBR (Stiren-Butadiyen Kauçuk), EVA (Etilen-Vinilasetat
Kopolimer) vb., kalıcı deformasyon direncini artırmak için SBS(Stiren-Butadin-Stiren), mineral filler vb., düşük  ısı çatlağı direnci için SBS, genleştirici katkılar vb., sertleşme direnci için SBR, oksidan vb. katkılar kullanılabilmektedir.

Bu çalışmada farklı yüzdelerde karışıma ilave edilen polimer ile modifiye edilmiş bitümlü karışımların plastik deformasyon hassasiyetleri incelenmiştir. Polimer yüzdesine bağlı olarak plastik deformasyon direncinde bir artış olduğu yani plastik deformasyon değerinin azaldığı görülmüştür.

Polimer bulunmayan kontrol numuneleri için ortalama değerler dikkate alındığında 3600 yük tekrarı sonunda 200 mikron civarında plastik deformasyonlar gözlenmiştir.

Bitümün %2 SBS polimer ilavesi ile modifikasyonundan elde edilen asfalt betonu numunelerinde plastik deformasyon değerlerinde %22’lik bir azalma olurken polimer yüzdesinin %3.5‘e çıkması durumunda daha da büyümüş ve %34’lere çıkmıştır.

 Yani bitümün SBS polimeri ile modifiye edilmesi numunelerin plastik deformasyon direncini artırarak  daha az deforme olmalarını sağlamıştır. Bitümün
modifiye edilmesi ile penetrasyon değeri azalmakta ve yumuşama noktası değeri artmaktadır. Bu  şekilde bitüm modifikasyonu ile özellikle Antalya gibi sıcak bölgelerde görülen aşırı sıcaklardan asfalt betonunun kolayca deforme olması ve sonucunda güvenlik
ve konfor açısından istenmeyen tekerlek izi oluşumu gibi bozulmaların oluşmasının önüne geçilebilir.  

Şekiilde görüldüğü üzere SBS içermeyen kontrol Asfalt numunesinin (SİYAH) plastik defosmasyon hassasiyeti yüksek (dayanıklılığı az) SBS içeren Modifiye Asfalt numuneleri ortalamasının (KIRMIZI) plastik deformasyon hassasiyeti düşük (dayanıklılığı yüksek) olduğu ispatlanmıştır. % 3,5 oranında SBS modifiyesi, asfaltın ömrünü ve direncini %35 arttırmaktadır.

KAYNAK : linke bağlanınız 

http://www.e-kutuphane.imo.org.tr/pdf/11153.pdf

Reklamlar

About mehmetarikan70

İyi bir baba, aile reisi, ekonomist, yazılımcı olmaya çalışan, ideal dünyanın ideal insanda olacağına inanan...
Bu yazı Teknoloji içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to SBS – Elastomer Katkısı Asfaltın Dayanıklılığını ve Ömrünü Arttırıyor

  1. SonerT dedi ki:

    dünyada 1965 yılından beri güçlendirici ve ömür uzatıcı olarak asfalt işlerinde kullanılan SBS , ancak bu yıl ülkemizde zorunlu oldu.
    2011 – 1965 = 46 yıl sonra

  2. Gencer Demirci dedi ki:

    SBS satan firmalara nasıl ulaşabiliriz ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s