Facebook’ta eleman arayana ceza kesiliyor

Kullanıcı sayıları milyonları bulan sosyal ağlar eleman bulmanın yeni adresi olunca, İŞ-KUR harekete geçti. Kurum  Facebook ‘ta “eleman arıyorum” diyen 80 şirkete 10 bin liraya kadar ceza yağdırdı .

Yeni akım Facebook, Friendfeed ve Twitter benzeri sosyal ağlarda  iş ve işçi bulmak oldu. Firma yöneticileri bu ağlarda oluşturdukları profillerde hem reklamlarını yapıyor hem de firmalarına kalifiye eleman arıyor. Hatta bu sitelerde paylaşılan iş ilanlarını şehirlere ve sektörlere göre dahi listeliyor. Genellikle aynı iş kolunda üyeleri olan profil sahibi yöneticiler kısa sürede istediği elemanı da buluyor. Bu trend öyle hızlı gelişti ki bu alanda yıllardır internet üzerinden hizmet veren insan kaynakları firmaları ciddi pazar kaybettiler.

İŞ-KUR DEVREYE GİRDİ
Sosyal ağlarda eleman arayanların sayısı sadece aralıkta günde 5 binin üzerinde seyretti. Aylık eleman ilanı sayısı 100 bini aştı. Pazarın yeni hakimi sosyal ağlar olunca sektördeki denetim alanını kaybetmek istemeyen Türkiye İş Kurumu (İŞ-KUR) harekete geçti. Kendilerinden izin belgesi almadan iş bulmaya aracılık etmenin yasak olduğu gerekçesiyle hareket eden kurum bu ağlardaki ilanların tespiti için özel bir ekip kurdu. Bu işi Facebook ve Twitter üzerinden meslek haline getirilen öncelikle tespit edilerek uyarıldı. Kurum bununla da kalmayıp Facebook’taki kişisel iletisine eleman arıyorum diyen patrona dahi uyarı gönderdi. Edinilen bilgiye göre aralık ayı içerisinde de 80′e yakın ceza-i işlem uygulandı.

İstihdama aracılık etmek için İŞ-KUR’a belli bir oranda ödeme yapılıyor. Kurumdan izin belgesi almadan işçi bulmaya aracılık edenlere 5 bin ile 10 bin TL arasında ceza uygulanıyor.

STAJYER ARAMAK BİLE YASAK
Mali Müşavir Dr. Resul Kurt İŞ-KUR kanunu gereğince kurumdan izinsiz eleman alımına aracılık etmenin yasak olduğunu söyledi. İstanbul Mali Müşavirler Odası’nın sitesinde stajyer ilanı bile koyamadıklarını anlatan Kurt, “İŞ-KUR son dönemde sosyal ağların bu alanda ne kadar öne çıktığını fark edince harekete geçti. Kanunen yaptıkları doğru ama ne kadar sonuç alınır bilemem” dedi.

AMAÇ SUİİSTİMALİ ENGELLEMEK
10 yıl içinde insan kaynakları alanı hızlı bir dönüşüm süreci yaşadı. Önce gazetelerin sarı sayfalarındaki ilanların yerini hızla İK alanında uzman internet siteleri aldı. Böylece kapı kapı dolaşıp CV bırakma dönemi kapandı. Hatta iş görüşmeleri internet üzerinde online yapılmaya dahi başlandı. Pazar kaybına uğrayan İK siteleri bu alanda İŞ-KUR’un devreye girme sürecini de hızlandıran kesim oldu. Kurumu yazılı ve sözlü şikayetlerini ileten İK siteleri ‘böyle devam ederse sektörde denetim kalmaz suistimaller artar’ uyarısı yaptı.

Reklamlar

About mehmetarikan70

İyi bir baba, aile reisi, ekonomist, yazılımcı olmaya çalışan, ideal dünyanın ideal insanda olacağına inanan...
Bu yazı Teknoloji içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s