Manyetik (Barutsuz) top mermisi menzil ve hız rekoru kırdı

Manyetik Top Mermisi

Ses hızının 7 katına ulaşan merminin fırlatılışında barut veya başka bir yanıcı, patlayıcı madde kullanılmıyor.

 ABD ordusu manyetik güçle itilerek fırlatılan geleceğin silahına kavuşuyor. Sesten 7 kat hızlı ilerleyen yeni nesil top ve mermileri, başarılı geçen denemelerin ardından ABD donanmasının envanterine girecek.

Wired dergisinin bildirdiğine göre savunma sanayisinde köklü değişikliğe neden olması beklenen “Railgun” 9 kiloluk aluminyum mermiyi saatte 9076 km hızla hedefe gönderebiliyor ve etkili menzili 360 km. Elektromanyetik sisteme dayalı olarak mermisini atan Railgun diğer silahlar gibi baruta ve yanıcı bir maddeye ihtiyaç duymuyor.

Naval Surface Warfare şirketinin geliştirdiği Railgun, güç kaynağı, mermisini bugüne kadar görülmemiş bir hız ve menzilde fırlatabilmesinin sırrı ise fırlatıldığı raylar üzerinde oluşturulan elektromanyetik dalganın itici kuvvetinde gizli. 2005 yılından bu yana 211.000.000 $ harcanarak geliştirilen silah karadaki ilk denemesini başarıyla yaptı.

Bu tip bir top, savaş gemisini düşmanın olası saldırısından koruyacak şekilde uzağa ateş açma olanağı veriyor. Artık mürettebat da patlayıcı maddeyle dolu obüs veya füzelerle çalışmayacağından güvenlik koşullarını da iyileştiriyor.

Reklamlar

About mehmetarikan70

İyi bir baba, aile reisi, ekonomist, yazılımcı olmaya çalışan, ideal dünyanın ideal insanda olacağına inanan...
Bu yazı Teknoloji içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Manyetik (Barutsuz) top mermisi menzil ve hız rekoru kırdı

  1. Bir Vatandaş dedi ki:

    30 senesi var ki bunun bütün projelerini yapmıştım.Lakin elimden kim tutacak ki deyip bu hesabı rafa kaldırmıştım.Şimdi tesadüfen görünce üzüldüm.Vah benim memleketim,iç kargaşalarla uğraşmaktan güçlenemiyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s