Pargalı Damat İbrahim Paşa

Pargalı Damat İbrahim Paşa (1493-15 Mart 1536) Kanuni Sultan Süleyman saltanatı döneminde 1523-1536 yılları arasında sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır. Makbul İbrahim Paşa ve Maktul İbrahim Paşa adlarıyla da anılmıştır.

Kökeni

Bugün Yunanistan’da kalan Epir’de Parga bölgesinde doğdu. Rum ya da İtalyan asıllı olduğu belirtilmektedir Babası balıkçıydı (İbrahim Paşa’nın anne ve babasını Sadrazamlığı sırasında İstanbul’a getirttiği kayıtlara geçmiştir)  Bosna Beylerbeyi İskender Paşa’nın bir akını sırasında 6 yaşındayken ele geçirilerek o sırada Kefe sancakbeyi olan Şehzâde Süleymân’a (Kânûnî’ye) köle olarak hediye edilmiştir.

Yükselişi

1521’de Belgrad Seferine, kapıağası rütbesiyle katıldı. 1522’de Rodos Seferinde hasodabaşı ve içşahincilerbaşı sıfatlarıyla pâdişâhın yanında bulundu. Pîrî Mehmed Paşa’nın çok desteğini gördü. 1523’te Pîrî Mehmed Paşa’nın emekliye sevk edilmesi ile sadrâzamlığa tâyin edildi. Bu vazîfesine ilâveten Rumeli beylerbeyliği de verildi. 1524′te Kanuni’nin kızkardeşi Hatice Sultan ile evlendi damat oldu. Sadrâzam olduktan sonra isyân eden Mısır Beylerbeyi Hâin Ahmed Paşayı cezâlandırmak üzere Mısır’a giden İbrâhim Paşa, geçtiği yerlerde gördüğü bozuklukları yoluna koydu. Mısır’da kaldığı sürede esaslı idârî ve mâlî ıslâhatlar yaptı. Ancak aleyhindeki hareketler sebebiyle Pâdişâh tarafından geri çağrıldı ve 1525 sonbaharında İstanbul’a döndü. 1526’da Macaristan Seferine serdar tâyin edildi. Öncü kuvvetlerin başında sefere çıkan İbrâhim Paşa, yol üzerindeki Petervaradin ve Uylak kalelerini fethetti. Mohaç Meydan Savaşında, Osmanlı ordusunun sağ kanadına kumanda etti ve zaferin kazanılmasında önemli rol oynadı. Mohaç Zaferinden sonra, Anadolu’daki isyânları önlemek üzere harekete geçen İbrâhim Paşa, Hacı Bektâş-ı Velî’nin soyundan olduğunu iddiâ eden ve Anadolu’da sapık inançlarını yaymak isteyen Kalender Şahı cezâlandırdı ve buralarda nizâmı tekrar kurdu. Viyana Kuşatması esnâsında, kıyâfet değiştirerek asker içine girip bir cengâver gibi çarpışarak orduyu gayrete getirmeye çalıştı. Fakat, mühimmâtın azalması ve mevsimin uygun olmaması üzerine kuşatma kaldırıldı. İran ile Osmanlı Devleti arasındaki Bağdat, Bitlis ve Âzerbaycan vâlilerinin takındıkları kötü tavır sebebiyle çıkan karışıklıkları ortadan kaldırdı (1533). İstanbul’a döndükten sonra, ilk işi Fransa ile ileriki târihlerde kapitülasyon denilen anlaşmaları yapmak oldu(1536).

Pargalı İbrahim Paşa’nın İktidarı

Pargalı İbrahim Paşa’nın ölümü

Reklamlar

About mehmetarikan70

İyi bir baba, aile reisi, ekonomist, yazılımcı olmaya çalışan, ideal dünyanın ideal insanda olacağına inanan...
Bu yazı Tarih içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to Pargalı Damat İbrahim Paşa

  1. Geri bildirim: Mâhidevrân Gülbahar Sultan | mehmetarikan70

  2. prensess dedi ki:

    okan yalabık daaaa yakışıklı 🙂

  3. Geri bildirim: Mohaç meydan muharebesi | mehmetarikan70

  4. Geri bildirim: Hürrem Sultan’ın hayır hasenatları | mehmetarikan70

  5. Geri bildirim: Hürrem Sultan’ın entrikaları ve Pargalı İbrahim’in ölümü | mehmetarikan70

  6. Geri bildirim: Pargalı İbrahim Paşa’nın İktidarı | mehmetarikan70

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s