İllere göre elektrik santrali yatırımları

 Türkiye genelinde bugüne kadar 69,4 milyar liralık elektrik üretim yatırımı yapılırken, bu yatırımlardan en büyüğü Şanlıurfa’ya yapıldı. 

     Milletvekillerinin özel sektör tarafından gerçekleştirilen enerji yatırımları konusunda bilgi talepleri üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK), 2002-2010 döneminde il bazında elektrik yatırımları ile bu yatırımların ilerleme durumları hakkında bir çalışma yaptı. EPDK’nın ilk kez yaptığı çalışmaya göre, özel sektör ve EÜAŞ’ın hidroelektrik (HES), doğalgaz, linyit, rüzgar (RES) gibi yakıt türleriyle üretilen elektrik yatırımları çerçevesinde Türkiye genelinde 1260 santral için lisans alındı. 

     Elektrik üretiminde öngörülen yatırım tutarı 113,1 milyar TL olarak belirlenirken, en büyükleri Doğu ve Güneydoğu’daki lisanslı projeler olmak üzere bugüne kadar 69,4 milyar TL yatırım gerçekleştirildi. Elektrikte işletmedeki kurulu güç 49.678 megavatı bulurken, yurt genelindeki elektrik yatırımlarının öngörülen üretim büyüklüğü yıllık 438,7 milyar kilovatsaat olarak belirlendi. 
          EN BÜYÜK YATIRIM ŞANLIURFA’DA     
     Türkiye’de elektrik üretiminde en büyük yatırım 5 milyar TL ile Şanlıurfa’ya yapıldı. GAP’ın en önemli ve kilit tesisi olan Atatürk HES ile EÜAŞ tarafından 3,8 milyar TL üretim yatırımı yapılırken, Şanlıurfa HES ile 81,6 milyon TL, Birecik HES aracılığıyla da 1,1 milyar TL yatırım yapıldı. 

     Urfa’yı 56 santral lisansı alınan ve 4,8 milyar TL elektrik üretim yatırımı gerçekleştirilen İzmir izledi. Elektrik yatırımlarında üçüncü sırayı ise 3,6 milyar lira ile Diyarbakır alırken, bunu 3 milyarlık yatırım ile İstanbul, 2,9 milyar lira ile Samsun, 2,5 milyar lira ile Elazığ ve 2,4 milyar liralık yatırım ile de Sakarya ve Muğla izledi. Antalya’da 2,2 milyar liralık, Manisa’da 2,1 milyar liralık, Hatay da 2 milyar liralık elektrik üretimi yatırımı yapıldı. 

     Öte yandan Kilis’te hiç üretim yatırımı yapılmazken, en az yatırım 4,4 milyon TL ile Iğdır’a, 9 milyon TL ile de Aksaray’a yapıldı. Ağrı’da 13 milyon TL, Bitliste 17,3 milyon TL, Kırşehir de 19,6 milyon TL elektrik üretimi yatırımı gerçekleştirildi.

Reklamlar

About mehmetarikan70

İyi bir baba, aile reisi, ekonomist, yazılımcı olmaya çalışan, ideal dünyanın ideal insanda olacağına inanan...
Bu yazı Rüzgar Enerjisi - Rüzgar Türbini içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s