Fransa nükleer enerjiye 1 milyar € yatırıyor

Emperyalist ülke ve şirketlerin amacı bizim gibi gelişmekte olan ülkeleri kendilerine bağımlı halde tutmaktır. Greenpeace vs STK ‘nı kullanarak toplum psikolojisini kendi menfaatleri doğrultusunda şekillendirirler. “Nükleer enerji tehlikelidir! Kömür santralleri çevreye zararlıdır! Yatırım yapmayın”  mesajı işlenir ki devamlı fosil yakıtlara bağımlı kalalım ve kendi kömürümüz, uranyumumuz toprak altında yatarken emperyalistlerin sattıkları petrolü, doğalgazı vs satın alarak dışticaret açığımızı büyütelim.

Oysa Fransız nükleer enerji devi Areva, dördüncü nesil reaktörler geliştirirken Fransa, elektriğinin yüzde 80′ini nükleer enerjiden karşılıyor. BBC muhabiri Christian Fraser, G-8 ve G-20′nin başkanılığını yapan Sarkozy’nin nükleer güvenlik konusunda uluslararası standartlar belirlenmesi istediğini aktarıyor. Sarkozy, düzenlediği bir basın toplantısında ‘Geleceğin nükleer programına, özellikle de dördüncü nesil teknolojiye, bir milyar € yatıracağız. Aynı zamanda nükleer güvenliğin artırılması için de büyük kaynak ayıracağız’ dedi.
11 Mart’ta Japonya’da gerçekleşen deprem ve tsunami felaketinin ardından Fukuşima santralinin üç reaktöründe erime gerçekleşmişti. Bu felaketin üzerine Japon devlet elektrik üretim şirketi Teco Westinghouse firmasına 85 adet rüzgar türbini siparişi vermişti.

Reklamlar

About mehmetarikan70

İyi bir baba, aile reisi, ekonomist, yazılımcı olmaya çalışan, ideal dünyanın ideal insanda olacağına inanan...
Bu yazı Teknoloji içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s