Doğalgaz tarifelerine zam var

Yeni yılda doğalgaza tarife zammı gelecek. 8 yıllık sabit tarife süreleri dolan dağıtım şirketleri, yeni yılla birlikte ardı ardına doğalgaza zam yapacak. Zam oranının nihai tüketici fiyatlarında bazı bölgelerde yüzde 2, bazı bölgelerde yüzde 20’ye varan oranlarda zamma sebep olacak. Sektör temsilcileri, Türkiye ortalamasında dağıtım şirketlerinin yeni tarifesinden dolayı ortalama fiyatların yüzde 3 civarında artacağına dikkat çekti. İlk zam Şubat veya Mart ayında Kayseri ve Konya’da yapılacak. Bu yıl içinde 13 dağıtım bölgesinde artış bekleniyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, ihalesini yaptığı bütün doğal gaz dağıtım şirketlerine yönelik iki yıldır tartışmaları süren tarife metodolojisini kararlaştırarak, bugünkü Resmi Gazete’de yayımladı. EPDK‘nın bugünden itibaren yürürlüğe girecek olan “İhaleli Doğal Gaz Dağıtım Şirketlerinin Varlık Tabanının Belirlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar”ı, 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu kapsamında, dağıtım lisansını Kurumun yaptığı ihale ile alan dağıtım şirketlerinin ihale şartnamesinde belirtilen süre dolduktan sonra yapılacak ilk tarife düzenlemesinde tarife uygulama dönemi başı düzenlenmiş varlık tabanının belirlenmesine ilişkin düzenlemeleri kapsayacak.

Kayseri ve Konya dışında, 2003 yılında ilk lisansını alan, bu yıl içinde doğalgaz fiyatlarına tarife zammı yapması beklenen diğer bölgeler şöyle:

“Erzurum, Çorlu, Gebze, İnegöl, Çatalca, Hadımköy ve Murat Bey şehirlerinden oluşan Dağıtım Bölgesi, Bandırma, Balıkesir, Sivas, Kütahya, Konya Ereğli, Çorum.”

Kurul ayrıca 22 Aralık 2011 tarihli toplantısında, Doğal Gaz Dağıtım Şirketleri İçin Tarife Hesaplama Usul ve Esasları”nın kabul edilerek yayımlanmasına da karar verdi.

Elektrikte Serbest tüketici olmak ve ucuz tarifeye geçmek

Reklamlar

About mehmetarikan70

İyi bir baba, aile reisi, ekonomist, yazılımcı olmaya çalışan, ideal dünyanın ideal insanda olacağına inanan...
Bu yazı Haberler içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s