Türk malı rüzgar türbini 2,5 MW gücünde olacak

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin 2023′e kadar rüzgar enerjisinde üretmeyi planladığı 20.000 mw enerjinin yerli kaynaklardan sağlanması gerektiğini açıkladı. TÜBİTAK’la başladıkları bir projeyi açıklayan Yıldız, “Projeye, 50 milyon Tl kaynak aktardık. Başlangıçta, üretilen tribünle 2.5 megawat kadar elektrik üreteceğiz. Ancak bu zamanla gelişecek ve ilerleyecektir.” dedi.
Türkiye’nin 2011 yılı ürettiği enerji miktarı 220 milyon mw fakat sadece 3,2′si rüzgar enerjisinden sağlanıyor. Hükümetin, 2023′e kadar rüzgar enerjisinden üretmeyi planladığı elektrik enerjisi ise 20 bin mw. 2023′teki bu hedefi yakalamak için Enerji Bakanlığı’nda Türkiye Rüzgar Enerjisi Sektör Buluşmaları yapıldı. Bakanlık bünyesinde yapılan toplantıya, rüzgar enerjisinin Türkiye’deki önemli temsilcilerinin yanı sıra, Bakan Taner Yıldız, TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı, Enerji Pisyasa Düzenleme Kurulu Başkanı Hasan Köktaş ve Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa Serdar Atasaven de katıldı.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Yıldız, toplantıda yaptığı konuşmada, Danimarka’da 1979′da rüzgar enerjisiyle elektrik üretildiğini ifade ederek, çalışmaların 86 ülkeye yayıldığını kaydetti. Türkiye’nin rüzgar enerjisinde Avrupa’da ilk 15 içinde yer aldığını belirten Yıldız, “Geçiş süresi olabilir. Ama önemli olan bu teknolojiyi Türkiye’ye getirmektir. Avrupa fiyatlarıyla ülkemizde 20 milyar dolarlık bir rüzgar üretiminden bahsediyoruz. Bunu nasıl elde deceğiz? Bunun için çalışmalar yapmamız gerekmektedir.” diye konuştu.

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Atasaven, 2023′te yakalanması düşünülen 20 bin megawatt enerji üretimi için, sektörün karşılaştığı bazı problemlerin bugünden çözülmesi gerektiğini ifade etti. Genel tabloya bakıldığında, Türkiye’nin rüzgar enerjisinden ürettiği 3 bin 527 megawatt enerjisinin olduğunu kaydeden Ataseven, buna karşılık 11 bin MW’lık bir rüzgar enerjisi lisans projesinin olduğunu vurguladı. Bu rakamın Avrupa’nın en büyük rüzgar enerjisini sağlayacak miktar olduğuna dikkat çeken Ataseven, teşvikle üretilen türbinlerin tamamının yerli unsurlardan bir süreliğine elde edilemeyeceğine işaret etti ve “Bakanımızdan ricamız, öncelikle yerli kompanat olmaksızın, yerli üretimi en azından 3-5 yıllığına kadar gelişmesidir. Bu konuda, yardım bekliyoruz. Biz, 11 bin megawatlık enerji yatırımını yerli kaynaklarından sağlamamız gerekiyor. Kompanatlara, bu noktada KDV indrimi yapılması gerekiyor.” talebinde bulundu.

Reklamlar

About mehmetarikan70

İyi bir baba, aile reisi, ekonomist, yazılımcı olmaya çalışan, ideal dünyanın ideal insanda olacağına inanan...
Bu yazı Rüzgar Enerjisi - Rüzgar Türbini içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Türk malı rüzgar türbini 2,5 MW gücünde olacak

  1. Ahsen Polatkan dedi ki:

    Rüzgar enerjisi konusunda bir ödev araştırması yapıyorum ve bu haber gerçekten işime yaradı, çok teşekkürler. Rica etsem http://www.ruzgarenerjisi.gen.tr Rüzgar Enerjisi sitesi gibi bağımsız makaleler içeren bir kaynak önerir misiniz bana?

  2. mustafa kemal bakır dedi ki:

    merhaba,güneydoğuda rüzgar enerjisi işine gireceğim,rüzgar türbinilerinin fiatları ve lisansı hakkında bilgi istiyorum,,,lisans verilmiyormuş bunun hakkında bilgi sahiplerinin cevap vermesini rica ederim,,,teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s