Hürrem Sultan’ın entrikaları ve Pargalı İbrahim’in ölümü

 Mahidevran Sultan ve Hürrem Sultan’ın çocukları arasında sürekli bir gerginlik vardı. Kanuni’nin Manisa valisiyken evlendiği Mahidevran Sultan’dan olma oğlu Şehzade Mustafa, Karaman valiliği yapıyordu Hürrem Sultan ise oğullarından birini tahta çıkarıp valide sultan olmak istiyordu. Sadrazam Pargalı İbrahim Paşa ise Şehzade Mustafa yanlısıydı. Öte yandan Damat İbrahim Paşa’nın kendi iktidarına fazlasıyla güvenmekte olduğu hatta kendi adına para bastırdığı ve bu paraların Kanuni’ye iletilmesinin ardından idam ettirildiği söylenir. Diğer taraftan bu paraların Hürrem Sultan’ın emri ile Mihrimah Sultan’ın eşi Rüstem Paşa tarafından basıldığı ve Makbul İbrahim Paşa’ya komplo kurulduğu da karşı savdır. Cesedi gizlice kaldırılarak, Galata’da Tersane arkasındaki, -kendisinin de çokca hayırda bulunup imar ettirdiği Bektaşi Tekkesi olan- Canfedâ zaviyesi mezarlığında defnedildi. 15 Mart 1536 tarihinde 43 yaşındayken ölmüştür.

Eserleri

13 sene sadrazamlık yapan ve Farsça, Rumca, Sırpça ve İtalyanca bilen İbrahim Paşa, bugün Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılan Sultanahmet’deki İbrahim Paşa Sarayından başka, İstanbul, Mekke, Selanik, Hezargrad şehirlerinde İbrahim Paşa Camileri ve Kavala’da Sadrazam Camii, Mescid, Mektep, Medrese dârülhadis, tâbhâne, Zaviye, Hamam ve Çeşme gibi eserler inşa ettirmiş ve bunlara vakıflar tahsis ettirmiştir. Önemli bir sanat ve özellikle edebiyat hamisidir .

Pargalı Damat İbrahim Paşa

Pargalı Makbul İbrahim Paşa’nın iktidarı

Reklamlar

About mehmetarikan70

İyi bir baba, aile reisi, ekonomist, yazılımcı olmaya çalışan, ideal dünyanın ideal insanda olacağına inanan...
Bu yazı Tarih içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Hürrem Sultan’ın entrikaları ve Pargalı İbrahim’in ölümü

  1. Geri bildirim: Pargalı Damat İbrahim Paşa | mehmetarikan70

  2. Geri bildirim: Pargalı İbrahim Paşa’nın İktidarı | mehmetarikan70

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s