Genelkurmay rapor vermiyor rüzgar santrali yatırımları bekliyor

Rüzgar enerjisi santrallarının Genelkurmay iznine bağlanması, türbin kuran, ancak izin çıkmadığı için üretime başlayamayan yatırımcıları çok zor durumda bıraktı.

Genelkurmay Başkanlığı, rüzgar santrallarına, radar sistemlerini etkilediği gerekçesiyle itiraz ederken, Enerji Bakanlığı ile yapılan protokol ile Türkiye’deki bütün rüzgar santralları Genelkurmay iznine bağlandı. Büyük bölümü Çanakkale ve İzmir olmak üzere, geneli Ege bölgesinde 1.700 MW’lık 3 milyar € bulan 42 rüzgar yatırımının, 6 aydır Genelkurmay’da beklediği ortaya çıktı. Askeri radarlara uzak konumda bulunan yatırımcıların dahi bu süreçten olumsuz etkilendiği belirtildi.

Yatırımcılar, ‘Yatırımı yaptık, direkleri diktir, türbünler dönüyor ama elektriği sisteme veremiyoruz. Yatırım boşa gidiyor, heba oluyor’ diye yakındı. Yatırımcılar, bu konuda Enerji Bakanlığı’nın devreye girmesini ve sürecin hızlandırılmasını istedi.

Genelkurmay, rüzgar santrallarının askeri haberleşme, seyrüsefer ve radar sistemlerini etkilediğini belirterek, Enerji Bakanlığı’na başvurmuştu. Bunun üzerine, Aralık 2010′da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, EPDK ve TÜBİTAK arasında ortak protokol imzaladı.Protokol uyarınca, şirketler EPDK’nın lisans başvurusunun ardından TÜBİTAK’a gidecek. Ardından hazırlanan ‘teknik etkileşim raporu’ Genelkurmay’a iletilecek. Genelkurmay da o bölgede yatırım yapılıp yapılmaması ya da yatırımın büyüklüğünün belirlenmesi konusundaki nihai kararını verecek. Bu karar da bakanlık tarafından şirketlere duyurulurken, şirketler Genelkurmay ile hiç irtibata geçemiyor. Genelkurmay tarafından yatırımın yeniden yapılandırılmasının istenmesi durumunda tüm maliyetler şirket tarafından karşılanacak.

Reklamlar

About mehmetarikan70

İyi bir baba, aile reisi, ekonomist, yazılımcı olmaya çalışan, ideal dünyanın ideal insanda olacağına inanan...
Bu yazı Rüzgar Enerjisi - Rüzgar Türbini içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s