Elektrikte serbest tüketicilik limiti yıllık 25.000 kwh’e düşürüldü

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), son aldığı kararla yıllık 30.000 kilovatsaat olan serbest tüketici limitini 2012 yılı için 25.000 kilovatsaate düşürdü.

Yeni kararla aylık 560 liranın üzerinde elektrik faturası ödeyen sanayici, 620 liranın üzerinde ödeme yapan mesken ve 665 liranın üzerinde ödeme yapan ticarethane aboneleri serbest tüketici olarak tedarikçisini seçebilecek. Böylece yüzde 10-30 arasında daha ucuz elektrik alabilecek. Bireysel veya talep birleştirme yoluyla bu rakama ulaşan serbest tüketici elektrik üreticilerinden, toptan ve perakende satış şirketlerinden elektrik alabilecek. Siteler, okullar, banka şubeleri, çok şubeli şirketler, fabrikalar gibi yerler talep birleştirmeyle serbest tüketici olup şirketlerden ucuz elektrik alabiliyor.

Kararı değerlendiren EPDK Başkanı Hasan Köktaş, “Strateji belgesine göre, 2015 yılına kadar serbest tüketici limitini sıfırlayarak ülkemizdeki tüm elektrik tüketicilerin serbest tüketiciler olmasını sağlayacağız. Ancak ölçme-iletişim ve kontrol teknik altyapısının da uygun olmasını, dağıtım şirketlerinin otomatik sayaç okuma altyapısını kurması gibi kriterleri de gözeterek tedrici bir azaltma yapıyoruz.” dedi.

Nasıl serbest tüketici olunur ? diyorsanız tıklayın.

Reklamlar

About mehmetarikan70

İyi bir baba, aile reisi, ekonomist, yazılımcı olmaya çalışan, ideal dünyanın ideal insanda olacağına inanan...
Bu yazı Kobilere İndirimli Elektrik Aboneliği içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s