14 yaşındaki dahi Moshe Kai Cavalli kitabını da yayınladı, “We Can Do”

Moshe Kai Cavallin 6 yaşındayken öğretmeninden çok daha fazla şey bildiği için ilkokul başvurusu  reddedildi. Cavallin, iki yıl süren ev eğitiminin ardından lise diploması aldı. 8 yaşında East Los Angeles Community College Astrofizik bölümüne kabul edildi ve 2009 yılında, henüz 12 yaşında iken 4.0 ortalamayla mezun oldu. Halen 14 yaşında ve UCLA’de okuyor. Sene sonunda ikinci üniversitesinden de mezun olacak. Kendisine “dahi çocuk” denmesinden hiç hoşlanmadığını belirten Cavalin başarılı olmak için dahi olmak gerekmediğini, insanların hayatta istediği şeylere ulaşmak için çok çalışmak zorunda olduğunu söyledi.

Yeni piyasaya çıkan “We can do” adlı kitabında yaşıtlarına başarılı olmak konusunda ipuçları veren Cavallin şöyle konuştu: “Haftada 4 saat TV izliyorum. En sevdiğim oyuncu Jackie Chan. Şu aralar tüple dalmayı öğreniyorum. Boş zamanlarımda futbol oynuyorum. Başarılı olmanın sırrı yaptığın işe odaklanmak.”  Annesi Çinli olduğu için kitabını önce Mandarin dilinde yazmış, daha sonra da İngilizce’ye çevirmiş. Cavalin’in kitabı, Tayvan, Singapur ve Malezya’da çok satılanlar listesinde yer alıyor.


IQ’sundan söz etmek istemeyen Cavalin’in zeka katsayısının 200 olduğu sanılıyor. Normal zeka katsayısı, 90-110. 140 ve üzeri zeka katsayısına sahip dahiler ise dünya nüfusunun sadece yüzde 2’sini oluşturuyor.

 

Reklamlar

About mehmetarikan70

İyi bir baba, aile reisi, ekonomist, yazılımcı olmaya çalışan, ideal dünyanın ideal insanda olacağına inanan...
Bu yazı Çocuklarımız içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s