Petroldeki fiyat artışı doğalgazı, gazdaki fiyat artışı da elektrik fiyatını arttırıyor.

Petrol fiyatındaki 10$’lık artış doğalgaz fiyatını 7$ arttırıyor.

Türkiye’nin 1000 metreküp doğalgaz için ödediği ortalama fiyat 430 $ alındığında, EPDK’nın 2012 için 48.5 milyar metreküplük tüketim öngörüsüne göre, bu yıl enerji faturasının yaklaşık 21 milyar $ olması bekleniyor. Maliyetteki % 7’lik artışı ise doğalgaz faturasında yaklaşık 7 milyar $’lık artışa karşılık geliyor.
PETFORM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Duran (Genel Enerji), Başkan Yardımcısı Metin Şen (Bosphorus Gaz) ve yönetim kurulu üyeleri, dün düzenledikleri toplantıda enerji sektöründeki gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının gelecek dönemde yıllık yüzde 10-12 artmasının beklendiğini kaydeden Şen, dünya genelindeki doğalgaz fiyatı kontratlarının yüzde 90-95’inin petrole endeksli olduğunu ancak bu yapının giderek değişmeye başladığını belirtti. Özel sektörün önümüzdeki dönemde yapacağı kontratların petrole endeksli yapıya göre farklı bir biçimde yapılabileceğini vurgulayan Şen, şöyle konuştu: “Türkiye’de hâlâ Botaş ağırlıklı fiyat mekanizması var. BOTAŞ’ın payı azalmadığı sürece çarpraz sübvansiyondan bahsediyor olacağız. Piyasa, kendi şartlarını kendi belirlemeli. Piyasada, 4’ü ithalatçı olmak üzere 15 civarında tedarikçi var. Arzumuz ithalatçı ve tedarikçi sayısının artması. 2012’den sonra başka bir doğalgaz piyasasından bahsedeceğimizi düşünüyoruz.”
Başkan Duran ise Türkiye’nin, tükettiği petrolün % 93’ünü ithal eden bir ülke olarak yüksek fiyatlardan olumsuz etkileneceğini, üzerinde en çok durdukları konunun Petrol Kanunu’nun bu yıl içinde TBMM’den geçmesi olduğunu belirtti.

Reklamlar

About mehmetarikan70

İyi bir baba, aile reisi, ekonomist, yazılımcı olmaya çalışan, ideal dünyanın ideal insanda olacağına inanan...
Bu yazı Haberler içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s