Desertec ; AB güneşle aydınlan -ıyor -acak

Kuzey Afrika’nın çöller yöresindeki Desertec adlı güneş enerjisi projesi ile 2050 yılına kadar AB’nin elektrik ihtiyacının %15’inin karşılanması planlanıyor.

2008 yılında İspanya, Endülüs bölgesinde Andasol’da dev iki güneş tarlası ile projenin startı verildi. 2010 yılında da Mısır’ın Kumayra bölgesinde dev bir güneş enerjisi tarlası devreye alındı. Sırada Cezayir ve Libya Sahra çölü  var. Çölde üretilecek elektrik bölge ülkelerine döviz kazandıracağı gibi onların da enerji ihtiyacını karşılayacak. Desertec, birbiri ile bağlantılı çok sayıda elektrik santralından oluşuyor. Projenin muhtemel maliyeti 400 milyar €.

Desertec girişiminin finansörlerinden olan Münchener Rückversicherung adlı reasürans şirketinden Ernst Rauch, daha aşılması gereken çok sayıda engel olduğunu söylüyor: ” Kuzey Afrika bölgesindeki tüketici fiyatı gerçek maliyeti yansıtmıyor. Şu sıralarda fosil, yani konvansiyonel enerjilere sübvansiyon uygulanıyor. Siyasetin sübvansiyonların akıbeti hakkında karar alması gerekiyor.”

Alman Sivil Havacılık ve Uzay Dairesi’nden Robert Pitz-Paal, ” Fotovoltaik, güneş enerjisini başarılı bir biçimde kullanan bir teknoloji. Bizce solar enerji teknolojisi de başarılı olacak. Fiyatların düşmesine bakılacak olursa, bu alanda ilk başarıların kaydedildiğini saptıyoruz. Ama daha önümüzde kat edilecek uzun bir yol var” diyor.

Önümüzdeki yıl Fas’ta güneş enerjisi ile çalışan bir santralın inşaatına başlanacak. Projenin finansmanına katılanlar arasında Alman KfW Kalkınma Bankası, Dünya Bankası ve bir Fransız bankası bulunuyor.

Kaynak: Deutsche Welle

Reklamlar

About mehmetarikan70

İyi bir baba, aile reisi, ekonomist, yazılımcı olmaya çalışan, ideal dünyanın ideal insanda olacağına inanan...
Bu yazı Haberler içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s