Sultan II. Mehmed’in secdesi ve Akşemseddin’in müjdesi

28 Mayıs 1453 tarihine gelindiğinde surlar büyük hasar almıştı. Topkapı yönünde dokuz gedik oluşmuştu ve 100 adım genişliğindeki büyük gedik Bizanslılarca kapatılamayacak haldeydi. Asker bu gedik kapatılmadan hızlı hareket edilmesinde hemfikirdi. Bunun yanı sıra son teslim teklifi İmparator tarafından red edildiği için şehrin İslamî kaidelere göre savaşarak alınacağı ve askere üç gün yağma hakkı verilmesi mutlaktı. Hünkarın yarın güneş doğmadan imsak vakti son hücum kararı askere duyurulduğunda bu haber Osmanlı ordugâhında büyük neşe ile karşılandı. Sultan Mehmed Han askere imsak vaktine kadar dinlenme verdi ve kendisi de otağına çekildi. Fatih’in o geceki halini Taşköprülüzâde Ahmed Efendi’nin kaleminden okuyalım;

“Akşemseddin (ks) şöyle demişti, Müslümanlar filan gün kuşluk vaktinde filan yerden kaleye girecekler, sen de o vakit Sultan Mehmed’in yanında olacaksın. Şeyh Akşemseddin’in (ks) evlatlarından biri bana şunu anlatmıştı; Merhumun söylediği vakit gelip çatmıştı, ama kale henüz fethedilememişti. Bunu üzerine hepimiz sultanın hışmından korkmaya başladık. Sultanın otağına gittim. Otağın kapısında iki kapıkulu ve bir hizmetli duruyorlardı. İçeri ziyaretime cevaz vermediler. Ben de izin alıp otağın eteğini biraz kaldırıp hünkara bakmak diledim. Sultan Mehmed başı açık halde secde ediyordu. Ağlayarak yalvarıyor, niyaz ediyordu. Başımı çekerken alnını secdeden kaldırıp, tekbir getirdi. “Allah’ım Zâtına hamd olsun. Rabbim kalenin fethini müyesser kıldın” dedi. Ben de kale tarafına baktığımda azap askerlerinin surlara tırmandığını gördüm.“

Sultan Mehmed Han kaleye girerken yanında bulunan Veliyüddinoğlu’na “Şeyh hazretlerinin himmeti ile haberi doğru çıktı, sevincim şu fetihten ziyade böyle bir Veli’nin bizim devrimizde yaşıyor olmasınadır” dedi. (Osmanlı Bilginleri, s:195)

Not : Taşköprülüzâde Ahmed Efendi , 16. yy’da Şaka’ikü’n-Nu’maniye fi-Ulemai’d-Devletü’l-Osmaniye adlı eserinde Osmanlı ulemasının biyografilerini kaleme almıştır.

 Akşemseddin’in (ks) Fatih Sultan Mehmed’e mektubu

Reklamlar

About mehmetarikan70

İyi bir baba, aile reisi, ekonomist, yazılımcı olmaya çalışan, ideal dünyanın ideal insanda olacağına inanan...
Bu yazı Tarih içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Sultan II. Mehmed’in secdesi ve Akşemseddin’in müjdesi

  1. Geri bildirim: Akşemseddin’in (ks) Sultan Mehmet Han’a mektubu | mehmetarikan70

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s