Fetih’te kullanılan kuşatma ekipmanları

Bizans’ın kuşatmasında Sultan II. Mehmet’in kullandığı kuşatma ekipmanlarına Osmanlı tarihçilerinden pek değinen olmamıştır. Zamanın kaynakları daha çok yabancıların savaş kayıtlarına dayanmak zorundadır. Chalkokondyles, Barbaro, Kritovulos, Babinger, Pertusi, Yorgios Sfrancis ve en ayrıntılı yazan tarihçi Dukas’tır.

Sultan Mehmet Han hem kendi  entellektüel bilgisi yüksek bir şahsiyetti hem de dönemin en iyi bilim adamlarını himayesine almıştı. Hem Osmanlı hem yabancı uzmanların bilgisi ordunun savaş ekipmanını geliştirmeye hizmet ediyordu. Donanma konusunda zayıf olan Osmanlı ordusu özellikle ateşli silah gücünü çağının en ileri seviyesine getirmişti. Üç aşamalı surları yıkmak ve hendekleri geçmek için kullanılacak gereçleri hazırlamaya özen gösteriliyordu. Haliç’te deniz savaşı verilmemiş donanmanın asli görevi şehre gelecek yardımları engellemek olmuştur ki bunda da başarılı olunamamıştır.

En büyük gücü top döküm ustası Saruca ve Macar Urban’ın Edirne’de hazırladıkları büyük top oluşturuyordu. Bununla birlikte top bataryaları kullanılmıştı.

Beşiktaş (Dolmabahçe)-Okmeydanı-Sütlüce ekseninde karadan yürütülen gemiler ile yüzer köprü kurulmuş ve Haliç tarafındaki surlara saldırıda kullanılmıştır.

Fatih Sultan Mehmet Han’ın bizzat kendi buluşu olan Havan topu dünya askerlik tarihine geçmiştir. Galata sırtlarından, Cenova hakimiyet alanını aşırtarak Haliç’teki Bizans ve Cenova donanmalarına karşı kullanılmıştır. Bu hiç karşılaşılmamış saldırı tipi maddi ve manevi çok büyük yarar sağlamıştır.

Taş ve alev topu atacak mancınıklar ile devasa büyük mancınıklar.

Sura darbe vuracak demirden ve ahşaptan yapılmış kaplumbağa tipi yaklaşma araçları, koçbaşları.

Surların önlerinde içinde askerlerin burçlara tırmanacağı ve arkebuz kullanacağı yürür kuleler. Bu kulelerin önleri hayvan derileri ve balçıkla sıvanmış olduğundan içindeki askerleri güvenle burçlara saldırabiliyorlardı. Ayrıca bu yürür kuleler ile lağımcılar tünel kazıyorlardı. Sur ve burçların temellerinin altına barut, yün ve saman yığarak hücum anında patlatılıyordu.

Sayısız miktarda ip ve tahta merdiven hazırlanmıştı. Bunların içinde tekerlekli yürür merdivenler de vardı .

Bugünkü tüfeklerin atası sayılan arkebüzler Osmanlı yeniçerisinin ateşli silahı olmakla birlikte okçular çok etkili kullanılmıştır.

Reklamlar

About mehmetarikan70

İyi bir baba, aile reisi, ekonomist, yazılımcı olmaya çalışan, ideal dünyanın ideal insanda olacağına inanan...
Bu yazı Tarih içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s