Elektrik üreten tekerlek

1. İnovasyon Türkiye Fuarı 1 Kasım Perşembe günü açılıyor. Sivaslı mucit-girişimci Erhan Atalay, araçlarda yakıt ihtiyacını neredeyse sıfıra indiren projesini tanıtıyor.Bu proje, lastik kullanan motorlu ya da motorsuz tüm araçlara uygun.

Erhan Atalay’ın buluşu, tekerlekli araçlarda, tekerlek içerisine yerleştirilen bir düzenek ile enerji sağlama esasına dayanıyor. Üretilen elektrik enerjisini araçta bulunan çeşitli birimlere aktarıyor.

Jant üzerine kurulumu tasarlanan düzenek, mekanik olarak çalışır ve aracın tekerlekler üzerine gelen ağırlığını ve salgısını lastiklerin, ezilmesi ve tekrar yerine gelmesinden oluşan kuvvetli hareketliliği algılayarak, yani yerçekimi enerjisini, tekerlek içerisinde bulunan havanın da yer değiştirmesiyle elektrik enerjisine çevirmiş olur. Depolanmış veya direkt iletilen enerji, araç seyir halinde giderken aracın mevcut gücüne ayrıca hariçten bir güç katarak hem aracın beygir gücünün artırması, hem de yakıt tüketimini en aza indirmesine imkân sağlamış olur.

Proje enerji korunumu kanununa uygun olarak tasarlanmış olduğundan, normal şartlarda harcanan yakıt miktarı ile tekerlekten elde edilerek harcanan yakıt miktarı arasında, hiçbir fark bulunmamaktadır, çünkü üretilmiş olan enerjinin mevcut motora hiç bir kayıp verme den üretimi söz konusudur.

Sistem tüm araçları kapsıyor olmasından dolayı araçların ağırlığı ile doğrudan bağlantılıdır daha ağır ve tekerlek sayısı fazla olan araçlarda üretilen enerji miktarı daha fazla olmasına imkân sağlamakla birlikte bir volt tan araç ağırlığına göre sınırsız volt a kadar üretim yapabilmektedir ve amper birimleri de değişmektedir.”

Patent aşaması devam eden proje, TÜBİTAK tarafından da destekleniyor. Ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi’nin de desteklediği proje, yaklaşık 6 aydır İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sahip olduğu metrobüslerde deneniyor. Atalay, metrobüslerde sistemin başarılı olduğunu ve şu anda kullanıldığını belirterek, “Bu proje, lastik kullanan motorlu ya da motorsuz tüm araçlara uygun. Yakıt kullanımını minimuma indiriyor. Öncelikli olarak elektrikli araçlar için geliştirdiğimiz proje, şu anda trafikte bulunan tüm araçlara hemen monte edilebilecek durumda” şeklinde konuştu. Erhan Atalay, sistemin araçların enerjisini karşılamasının yanı sıra soğuk hava depolu kamyonlar ve yolcu otobüslerindeki klima sistemlerinin ihtiyaç duyduğu enerji ihtiyacını da karşıladığını söyleyerek, “Bu proje, öncelikle ülkemizin maliyesine büyük yük olan enerjideki dışa bağımlılığı ortadan kaldıracak, ardından tüm dünyanın yararlanacağı bir konuma gelecek, bizim hedefimiz bu” dedi.

Reklamlar

About mehmetarikan70

İyi bir baba, aile reisi, ekonomist, yazılımcı olmaya çalışan, ideal dünyanın ideal insanda olacağına inanan...
Bu yazı Teknoloji içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Elektrik üreten tekerlek

  1. SELİM dedi ki:

    BU ADAMI DEVLET KORUMA ALTINA ALMALI

  2. Cem E dedi ki:

    korumaya gerek yok. buluş işe yararsa amerika, ing vs den biri gel sana laboratar kuralım ailenle burada yaşa diyecek. patentine de çift haneli milyon$ verecek. adam da gidecek !

  3. Geri bildirim: Elektrik tarifeleri nedir? Elektrik kullanım bedeli nasıl hesaplanır? | mehmetarikan70

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s